Mit czwarty: Nie muszę się obawiać raka jelita grubego, ponieważ czuję się doskonale

Ten mit jest najgroźniejszy ze wszystkich. Jak myślicie, jaki jest najczęstszy objaw tego raka? Powiecie, że krew w kale lub zapar­cia? Jest to właściwie bardzo podstępne pytanie, ponieważ bar­dzo często rak ten nie daje w ogóle żadnych objawów. Przy­puszcza się, że u osób z przeciętnym stopniem zagrożenia rak jelita grubego rozpoczyna się powstaniem polipa, który z bie­giem lat przekształca się w nowotwór złośliwy. We wczesnych stadiach, gdy guz rakowy jest niewielki, pacjent nie odczuwa bólu ani żadnych innych objawów. Na szczęście, gdy u takiej wolnej od objawów osoby stwierdzi się raka badaniem endo­skopowym, jest on zazwyczaj uleczalny. A więc wniosek: Nie czekajmy na pojawienie się objawów, tylko poddajmy się bada­niu przesiewowemu.

Mit piąty: Pierwszym objawem raka jelita grubego jest pojawienie się krwi w kale

W micie tym jest dużo prawdy, ale jest on także niebezpiecz­ny, ponieważ widok krwi w kale może spowodować panikę. W większości przypadków krew w kale pochodzi z żylaków od­bytu (hemoroidów). Nowotwory jelita grubego mogą krwawić, ale ilość krwi w kale może być bardzo niewielka i niewidoczna gołym okiem. Czasami krwawienie może w ogóle nie wystąpić. Jednakże, jeżeli guz rakowy lub duży polip krwawi, to krew może się pojawić w kale. Często krwawienie jest tak niewiel­kie, że jedynym jego objawem jest zmęczenie i lekka niedokrwi­stość (anemia) z niedoboru żelaza. Anemię można rozpoznać, tylko przeprowadzając kompletne badanie krwi, włącznie z ba­daniem hemoglobiny, liczby czerwonych krwinek i hematokrytu.

Krew w kale jest tylko jednym w wielu objawów większych guzów rakowych jelita grubego. Pamiętajcie: najwcześniejsze i najmniejsze guzy są zupełnie bezobjawowe (patrz mit czwar­ty). Większe mogą dać wymienione poniżej objawy. Zmiany w częstości oddawania stolca spowodowane są zmniejszeniem światła jelita przez rosnący guz nowotworowy, co utrudnia przechodzenie kału. Może to spowodować zaparcia, wzdęcia, bóle kolkowe, stolce luźne, zwężenie (zmniejszenie średnicy) stolca i niekompletne wydalanie kału. W bardziej zaawan­sowanych postaciach można zaobserwować utratę apetytu i spa­dek masy ciała. Te ostatnie objawy spowodowane są produkcją związków chemicznych przez tkanki rakowe i uwalnianiem ich do krwiobiegu. Gdy tworzą się przerzuty raka do innych na­rządów i tkanek, objawy te się nasilają. Jeżeli zauważyłeś u sie­bie jeden lub więcej objawów z poniższej listy, nie zwlekaj, tyl­ko idź do lekarza.

Nie pozwól, aby omówione powyżej mity uniemożliwiły ra­towanie twego życia. Z rakiem jelita grubego nie ma żartów!

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.