WIZUALIZACJA

Co to jest?

Wyobraź sobie: wjeżdżasz na wózku na salę operacyjną spokoj­ny i bez stresu. Po zabiegu ból nie jest taki straszny. A potem opuszczasz szpital o jeden dzień wcześniej niż inni pacjenci. Jak to się dzieje?

Zawdzięczasz to metodzie zwanej wizualizacją. Polega ona na używaniu wyobraźni do uwidocznienia sobie jakiegoś obra­zu lub celu, a następnie wyobrażenie sobie, że cel ten osiągną­łeś. Jedno z badań objęło 130 pacjentów przygotowujących się do operacji z powodu raka jelita grubego. Połowa z nich słucha­ła muzyki z taśm dwa razy dziennie przez trzy dni poprzedza­jące operację, druga grupa była traktowana tak samo jak pierw­sza, ale bez muzyki. Taśmy były tak dobrane, aby złagodzić stres i lęk przed operacją. Po operacji osoby, które słuchały muzyki, potrzebowały mniej środków przeciwbólowych i miały mniej objawów ubocznych. Co więcej, czynność jelitowa po­wróciła u nich szybciej i można było ich wypisać ze szpitala o dzień wcześniej niż pacjentów z grupy drugiej.

Czy jest skuteczna?

Jest to jedna z lepiej poznanych dodatkowych metod terapii. Techniki wizualizacyjne zmniejszają stres i napięcie ciała, a przez to zmieniają tak fizjologię i psychikę pacjenta, że jego ciało podejmuje wysiłek walki z chorobą. Przeprowadzono po­nad 45 badań, w których stwierdzono, że wizualizacja pomaga opanować stres, zmniejszyć lęk przed operacją i redukuje efek­ty uboczne po zabiegu operacyjnym, chemioterapii i naświe­tlaniu.

Techniki tej można się nauczyć, pracując z wykwalifikowa­nym terapeutą albo słuchając specjalnych taśm. Po nauczeniu się techniki i osiągnięciu wprawy można odbywać sesje samo­dzielnie. Jeżeli pragniesz się uspokoić i zrelaksować, możesz sobie wyobrazić siebie na pięknej plaży. Słońce grzeje, a fale pluskają pod stopami. Sekret polega na użyciu jak największej liczby zmysłów: odczuwaj promienie słońca na skórze, wdy­chaj zapach morskiego powietrza, czuj powiew wiatru i słuchaj szumu fal.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.