AROMATERAPIA

Co to jest?

Jest to jedna z najstarszych metod leczenia, polegająca na sto­sowaniu aromatycznych olejków będących wyciągami kwia­tów, liści, żywic, nasion, owoców, traw, drewna lub innych czę­ści roślinnych. Aromaterapia zmienia nastrój i poprawia stan zdrowia. Pożądany efekt otrzymuje się, rozpylając olejki w po­wietrzu, paląc je jako kadzidełka, dodając do kąpieli albo wmasowując w skórę. Istnieje ponad czterdzieści różnych olejków, z których najczęściej używane są lawenda, rozmaryn, eukalip­tus, rumianek, jaśmin i mięta.

Jako dodatkowa metoda leczenia u chorych na raka aromaterapia jest zalecana, gdyż może zmniejszyć ból, depresję i stres i pomóc w osiągnięciu stanu błogości. Gdy coś ładnie pachnie, nasz orga­nizm reaguje, wydzielając endorfiny, substancje uspokajające. Wykonano wiele badań wykazujących uspokajające właściwości aromaterapii. W jednym z tych badań wykazano, że pacjenci ho­spicjum wystawieni na zapach lawendy czuli się lepiej, ich czyn­ności życiowe uległy poprawie, a depresja złagodniała. Jeżeli chcesz wypróbować aromaterapię, kup elektryczny dyfuzor w skle­pie ze zdrową żywnością albo u masażysty. Następnie umieść jed­ną lub dwie kropelki olejku na poduszeczce przyrządu i włącz go do prądu. Stosuj aromaterapię na uspokojenie i poprawienie na­stroju. Metoda ta nie jest skutecznym środkiem przeciwbólowym.

Czy jest bezpieczna?

Aromaterapia jest w zasadzie bezpieczna. Niektóre olejki mogą być trujące, dlatego nie wolno ich połykać ani stosować bezpo­średnio na skórę, ponieważ mogą ją podrażnić.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.