Po badaniu

Po skończonym zabiegu musisz pozostać na miejscu, dopóki nie minie działanie leków uspokajających. Potem ktoś musi po ciebie przyjechać i zabrać cię do domu. Możesz odczuwać lek­kie skurcze i wzdęcie spowodowane powietrzem wprowadzo­nym do okrężnicy podczas badania. Na szczęście nasz orga­nizm dysponuje łatwym i naturalnym sposobem pozbycia się tego powietrza, więc nie krępuj się i nie przeszkadzaj naturze w tej czynności. To może być jedyna okazja, aby robić to głośno i w towarzystwie, więc korzystaj z niej!

Ponieważ leki uspokajające przejściowo zakłócają prawidło­we zapamiętywanie, zdarzyło mi się, że pacjenci mieli do mnie pretensje, iż w ogóle nie zainteresowałem się nimi po zabiegu, mimo że odbyłem z nimi dłuższą rozmowę, omawiając wyniki kolonoskopii. Z tego powodu dobrze jest, by po zabiegu ktoś z rodziny, oprócz samego pacjenta, wysłuchał relacji lekarza wykonującego zabieg. Nie denerwuj się, jeżeli przypuszczasz, że lekarz nie omawiał z tobą wyników zabiegu. Być może po prostu nie pamiętasz.

Po zabiegu musisz pić bardzo dużo płynów, aby uzupełnić straty spowodowane oczyszczaniem jelita. Możesz wrócić od razu do normalnej diety, ale lepiej przynajmniej przez jeden dzień ograniczyć się do lekkostrawnych i miękkich potraw. Po zabiegu musisz odpocząć, ale na drugi dzień możesz wrócić do normalnych zajęć.

Uwaga: Jeżeli masz podwyższoną temperaturę, dresz­cze, silne bóle skurczowe w jamie brzusznej, natych­miast skontaktuj się z lekarzem. Mogą to być objawy przebicia jelita lub innych komplikacji.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.