Przed zabiegiem należy się spotkać z lekarzem przeprowadzającym wziernikowanie lub z jego asystentem. Na tym spotkaniu lekarz przeprowadzi z pacjentem wyczerpujący wywiad, ze szczególnym uwzględnieniem reakcji alergicznych na leki uspokajające używane przy zabiegu lub inne, problemy z krzepnięciem krwi lub inne schorzenia, a także stany, które mogą wpłynąć na zabieg i ewentualnie spowodować komplikacje.
Niektóre leki przyjmowane przez pacjenta trzeba będzie odstawić na jakiś czas przed zabiegiem lub zmienić ich sposób podawania i dawki. Dotyczy to szczególnie leków, które zmniejszają krzepliwość krwi, gdyż może to spowodować nadmierne krwawienie po usunięciu polipa lub po pobraniu próbki tkanki do badania histopatologicznego (biopsji). Lista leków zmniejszających krzepliwość krwi jest długa. Znajdują się tam pochodne kumaryny (antywitaminy K), warfaryna, enoxparin, clopidogrel, aspiryna (kwas acetylosalicylowy) oraz wszystkie niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen i naproxen. Często lekarz zaleci odstawienie tych leków na 5 do 7 dni przed zabiegiem. Należy więc zgłosić się do lekarza odpowiednio wcześnie, żeby mieć dosyć czasu na zastosowanie się do jego zaleceń.
Podczas tego spotkania konsultacyjnego lekarz przedyskutuje z pacjentem ryzyko i korzyści zabiegu i wyjaśni, jak będzie przebiegać przygotowanie do zabiegu. Lekarz wyjaśni również, że pod wpływem leków uspokajających zabieg będzie bezbolesny. Celem tego spotkania jest także wyjaśnienie pacjentowi istoty zabiegu. Każdy troskliwy lekarz z pewnością potrafi się z tego zadania wywiązać i uspokoić pacjenta, tak że pacjent przystąpi do zabiegu bez niepotrzebnych obaw.
Zgoda na zabieg
Bezpośrednio przed zabiegiem lub podczas wstępnej konsultacji pacjent będzie musiał podpisać zgodę na zabieg. Nie jest to, ściśle biorąc, dokument prawny. Formularz, który się podpisuje, stwierdza jedynie, że pacjent został poinformowany o ryzyku i korzyściach zabiegu. Mimo to wielu pacjentów odczuwa to jak podpisanie na siebie wyroku śmierci. To jest absolutnie błędne podejście. Z zabiegiem związany jest wprawdzie pewien stopień ryzyka, ale korzyści z niego niewątpliwie przeważają teoretyczne ryzyko. Nie tylko nie podpisujesz wyroku śmierci na siebie, ale wprost przeciwnie – chronisz swoje życie!