Podczas wstępnej rozmowy lekarz wyjaśni ci, jak przygotować się do badania. Ten etap jest absolutnie konieczny dla zapewnienia powodzenia zabiegu i niewątpliwie jest najbardziej nieprzyjemną częścią całej procedury. Celem tego przygotowania jest oczyszczenie całej okrężnicy z treści pokarmowej i kału, tak aby zapewnić lekarzowi doskonałą widoczność podczas zabiegu. Po tym przygotowaniu śluzówka okrężnicy będzie prawie tak samo czysta jak śluzówka naszej jamy ustnej. Niektórym się wydaje, że kolonoskopia to odrażający i brudny zabieg. Jak się przekonamy, nie odpowiada to prawdzie. Jeżeli pacjent jest na tyle przytomny, aby oglądać obraz na ekranie podczas samego zabiegu, albo obejrzy później fotografie zrobione podczas badania, przekona się, że jego okrężnica wygląda czysto i interesująco.
Przygotowanie obejmuje specjalną dietę oraz przyjęcie doustnych środków przeczyszczających na dzień przed zabiegiem. Leki te nie powodują żadnych bólów ani skurczów, a tylko częste wizyty w ubikacji. Niektórzy narzekają na nudności po przyjęciu środków przeczyszczających. W bardzo rzadkich przypadkach nudnościom towarzyszą wymioty. Nawet jeżeli doszło do wymiotów, nie należy się obawiać: środki przeczyszczające już powędrowały dalej! Wkrótce przekonasz się o ich działaniu.
Większość pacjentów może funkcjonować normalnie w przeddzień zabiegu, gdy są na płynnej diecie. Podawanie środków przeczyszczających zaczyna się albo późnym popołudniem, albo wczesnym wieczorem w przeddzień zabiegu. Czas od przyjęcia do zadziałania może być różny. Większość osób zaczyna czuć skutki już w dwie godziny po zażyciu pierwszej dawki, u innych każą one na siebie czekać, dopóki nie połknie się wszystkich dawek leku. Jednego możesz być pewny: u ciebie też wystąpi biegunka! Jeszcze nie widziałem takiego pacjenta, u którego leki przeczyszczające nie poskutkowały. Niektórzy potrzebują tylko trochę więcej czasu.