Środki przeczyszczające

Oprócz diety podczas przygotowania do zabiegu konieczne jest zażycie odpowiednich środków przeczyszczających, aby całko­wicie wyczyścić okrężnicę ze wszystkich resztek pokarmowych i kału. Istnieją dwa rodzaje środków przeczyszczających przygo­towujących do wziernikowania. Każdy lekarz ma swój ulubiony preparat. Prawdę mówiąc, nie każdy preparat nadaje się dla każ­dego pacjenta, dlatego trzeba podyskutować o tym z lekarzem.

Fosforan sodu

Jest to roztwór, który stosuje się wieczorem, a następnie rano przed zabiegiem. Działa na zasadzie ściągania wody do jelita. Można go porównać z płynnym dynamitem. Ten słonawy płyn ściąga wodę z całego ciała do jelita i w ten sposób je wypłukuje. Dobrą stroną fosforanu sodu jest to, że wystarczy niewiele tej substancji, aby osiągnąć pożądany skutek. Złą stroną jest, że jeżeli nie pije się dużej ilości płynów, można poważnie odwodnić organizm.

Pierwszą dawkę przyjmuje się zwykle około 18.00 lub 19.00 w przeddzień zabiegu, potem spożywa się płynną kolację złożoną z rosołu z kury. Słony smak fosforanu sodu nie jest przyjemny. Można go zabić, umieszczając na języku plasterek cytryny lub limonki bezpośrednio po szybkim wypiciu porcji preparatu. Po przeł­knięciu roztworu fosforanu należy wypić przynajmniej cztery szklanki (4 X 250 ml) przejrzystego płynu. Mogą to być napoje ga­zowane. Na drugi dzień wcześnie rano przed zabiegiem należy przyjąć drugą porcję fosforanu i popić ją dwoma szklankami płynu.

Inną metodą jest zmieszanie leku z wodą sodową lub imbiro­wym piwem ale. Zalecam tę metodę osobom, które mogą mieć nudności po wypiciu takich przysmaków jak fosforan sodu. Wieczorem w przeddzień zabiegu należy 15 ml środka zmie­szać z jedną szklanką ulubionego napoju gazowanego (może być woda sodowa lub imbirowe piwo ale) i wypić szybko przez słomkę. Należy to powtórzyć jeszcze dwa razy, tak że w sumie pijemy wieczorem trzy szklanki napoju zawierające 45 ml leku.

Na drugi dzień rano należy całą procedurę powtórzyć, znów wypijając 45 ml fosforanu w trzech szklankach napoju. Ponad­to należy wypić przynajmniej trzy dodatkowe szklanki płynu, ponieważ lek może spowodować poważne odwodnienie orga­nizmu i utratę elektrolitów (soli mineralnych, które regulują gospodarkę wodną w organizmie). Jeżeli chorujesz na nerki lub na serce albo jesteś w podeszłym wie­ku i grozi ci odwodnienie, nie powinieneś używać tego środka, ponieważ może on poważnie zachwiać gospodarką płynów i elektrolitów.

Jedna z firm farmaceutycznych (Fleet) sprzedaje preparat zawierający 6 dawek roztworu fosforanu sodu oraz wilgotne waciki, które łagodzą podrażnienie odbytu spowodowane przez częste wypróżnienia.

Większość pacjentów toleruje tę kurację bardzo dobrze. Z tego względu proponuję ją zawsze jako pierwszą.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.