Witamina D pomaga w przyswajaniu wapnia i odkładaniu go w tkance kostnej i zębowej. Kobiety po menopauzie są zagrożone osteoporozą i wymagają odpowiedniej ilości witaminy D. Witamina D zapobiega również rakowi jelita grubego.
Najbogatszym źródłem witaminy D jest światło słoneczne. Gdy związki cholesterolu w naszej skórze zostaną naświetlone promieniami ultrafioletowymi, zachodzi reakcja chemiczna, która zmienia je w witaminę D. Witamina ta jest następnie wchłaniana do krwiobiegu. Każdy, kto otrzymuje dawkę promieniowania słonecznego – zwykle wystarcza 15 minut naświetlania – nie musi się obawiać braku witaminy D. Ta ilość witaminy zaspokaja dzienne zapotrzebowanie u zdrowego dorosłego człowieka. Jednakże na to źródło witaminy nie można za bardzo liczyć. Większość osób nie otrzymuje (i nie powinna otrzymywać) takiej dawki napromieniowania. Musimy pamiętać, że promienie słoneczne mogą powodować raka skóry.
Witamina D a rak jelita grubego
Wyniki badań dowodzą przeciwrakowych właściwości witaminy D. Ostatnio przeprowadzono badania na dużym materiale, które wykazały, że witamina D gra większą rolę w profilaktyce raka i dużych polipów niż sole wapnia i kwas foliowy. W Hiszpanii przeprowadzono doświadczenia na komórkach raka jelita grubego w hodowli tkankowej, które wykazały, że pod wpływem dodatku witaminy D komórki mnożą się wolniej i wyglądają bardziej normalnie.
Mechanizm działania witaminy D nie jest znany, ale przypuszcza się, że polega on na współdziałaniu witaminy D i wapnia. Dalsze badania są konieczne, ale jedno jest pewne: dostarczanie odpowiednich ilości tej witaminy ma duże znaczenie w zapobieganiu raka.