INNE SUPLEMENTY: WITAMINA E

Ostatnio dużo uwagi poświęca się witaminie E. Jest to przeciw- utleniacz znajdujący się w warstwach tłuszczowych błony ko­mórkowej, gdzie współdziała z selenem, chroniąc komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

Witamina E a rak jelita grubego

Twierdzenie, że witamina E chroni przed rakiem jelita grubego i zmniejsza zagrożenie polipami, powinno zostać potwierdzone; zagadnienie to jest przedmiotem licznych badań naukowych. Nie wszyscy wiedzą, że istnieją cztery główne rodzaje witaminy E (tokoferoli) i że każda z tych odmian może działać nieco inaczej na tkanki jelita grubego. Badania przeprowadzone przez uczo­nych z Uniwersytetu Stanowego Utah na dużym materiale wy­kazały, że spośród czterech rodzajów tokoferoli alfa-tokoferol nieznacznie zmniejszał stopień zagrożenia, podczas gdy gam- ma-tokoferol nieznacznie go zwiększał. Gamma-tokoferol jest najczęściej spotykaną postacią witaminy E.

Najlepsze źródła pokarmowe

Źródłem witaminy E są orzechy, oleje roślinne, zielone warzywa liściaste, otręby pszenne i wzbogacone płatki śniadaniowe. Nie­którzy dietetycy sądzą, że uzyskanie dostatecznej ilości witaminy E wyłącznie ze źródeł pokarmowych nie jest łatwe, zwłaszcza gdy przestrzegamy diety ubogiej w tłuszcze. Z tego względu wskazane jest dostarczanie witaminy E w preparatach uzupełniających.

Dawkowanie

Nasze wiadomości dotyczące zależności między witaminą E i rakiem jelita grubego są bardzo skąpe. W związku z tym nie można z pewnością twierdzić, że ta witamina chroni przed ra­kiem jelita grubego i w jakich dawkach. Jednakże witamina E jest bardzo popularnym dodatkiem, który wielu lekarzy zaleca w zapobieganiu chorobom serca.

Środki ostrożności

Przyjmowanie witaminy E należy przerwać co najmniej na 7 dni przed zabiegiem chirurgicznym lub kolonoskopią. Wita­mina E, podobnie jak aspiryna i inne związki, zmniejsza krze­pliwość krwi.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.