Najlepsze źródła pokarmowe

Nazwa kwasu pochodzi od łacińskiego słowa folia, oznaczają­cego „liście”. Zgodnie z tą nazwą bogatymi źródłami kwasu fo­liowego są ciemnozielone liście warzyw: szpinaku, jarmużu, sałaty rzymskiej. Inne warzywa zawierające kwas foliowy to brukselka, zielone szparagi, brokuły, fasola limeńska, groszek zielony, bataty, melony (kantalupy), pomarańcze i sok poma­rańczowy, płatki owsiane i wzbogacone muesli, płatki śniada­niowe, dziki ryż, a także wątroba.

Kwas foliowy jest witaminą, co oznacza, że organizm nie po­trafi go syntetyzować: musimy polegać na jego źródłach w po­żywieniu lub w preparatach uzupełniających. Jedzenie produk­tów bogatych w kwas foliowy jest dobrym źródłem tej witaminy, jednak dla pełnego zabezpieczenia dobrze jest uzupełnić dietę przyjmowaniem preparatów multiwitaminowych.

Dawkowanie

Potrzebujemy codziennie około 400 mikrogramów kwasu folio­wego. Taka ilość zawarta jest praktycznie w każdym dostęp­nym na rynku preparacie multiwitaminowym. Maksymalna bezpieczna dawka to 1000 mikrogramów dziennie. Przyjmowa­nie większych dawek kwasu foliowego może zamaskować nie­dobór witaminy B12.

W wyborze tabletek zawierających kwas foliowy kierujemy się renomą firmy farmaceutycznej produkującej preparat. W ten sposób możemy być pewni, że kupujemy produkt odpowied­niej jakości, zawierający dokładnie to, co podano na etykiecie informującej o składzie preparatu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.