Środki ostrożności

Kwas foliowy jest jedną z niewielu witamin, które niekorzyst­nie oddziałują na wiele leków. Przyjmowanie kwasu foliowego może zmniejszyć skuteczność tych leków, a w szczególności: methotrexate, kolchicyny, trimethoprimu (Biseptolu, Bactrimu), trimetrexate (NeuTrexinu) i fenytoiny (Phenytoinum). Kwas fo­liowy oddziałuje również z niektórymi lekami używanymi w chemioterapii. Jeżeli stosujesz jeden z tych leków lub prze­chodzisz chemioterapię, porozmawiaj z lekarzem na temat przyj­mowania kwasu foliowego.

Należy również pamiętać, że aspiryna może zmienić kwasotę żołądka i przez to przeszkadzać we wchłanianiu kwasu fo­liowego. Jeżeli przyjmujemy aspirynę, bierzmy ją rano, a ta­bletki kwasu foliowego wieczorem, lub odwrotnie.

Wreszcie, jeżeli jesteś zagrożony złośliwą niedokrwistością (anemią) – chorobą związaną z niedokwaśnością żołądka i spo­wodowanym tym brakiem witaminy B12 – możesz brać kwas foliowy tylko pod kontrolą lekarza. Zagrożenie anemią złośliwą związane jest z historią rodzinną oraz niektórymi chorobami autoimmunologicznymi, jak cukrzyca typu 1, niedoczynność gruczołów przytarczycznych, choroba Addisona (niedoczyn­ność nadnerczy) i choroba Gravesa-Basedowa (jedna z postaci nadczynności tarczycy).


Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.