Żołądek przechowuje pokarm przez wiele godzin i miesza go, zamieniając w półpłynną miazgę pokarmową. W żołądku działają również enzymy trawienne. Zachodzi tam głównie trawienie białek, które rozbijane są na bardzo małe fragmenty zwane aminokwasami. Białka są trawione także w innych częściach układu trawiennego: osoby, którym wycięto żołądek, są w dalszym ciągu zdolne do trawienia białek.
Ciekawą własnością ścian żołądka jest zdolność do produkcji kwasu solnego. Jest to bardzo silny kwas, który może nawet skorodować metal. Na szczęście ściany żołądka są wyściełane warstwą śluzu, który chroni je przed działaniem kwasu solnego. Czasami kwas solny jest powodem nadkwasoty i wrzodów żołądka, a także tak zwanego odpływu (refluksu) żołądkowo-prze- łykowego, kiedy miazga pokarmowa z żołądka wraca do przełyku. Dolegliwości te można leczyć odpowiednimi lekami.
Kwas solny spełnia w żołądku ważną rolę: aktywuje niektóre enzymy trawienne, a także odkaża (sterylizuje) zjedzony pokarm. Dziś sterylizacja pokarmu nie jest już tak ważna – jedzenie jest względnie czyste i często gotowane lub pieczone. Dawniej jednak, kiedy człowiek zjadał brudne korzonki i rozkładającą się padlinę, było to bardzo korzystne. Dziś nie musimy się o to zbytnio martwić dzięki lodówkom i supermarketom! Nie musimy się również martwić, jeżeli zażywamy leki obniżające kwasotę soku żołądkowego. Dziś pokarm nie grozi infekcją, a trawienie jest tak sprawne, że nawet całkowity brak kwasu solnego w soku żołądkowym jest zupełnie dobrze tolerowany przez organizm.
Wracając do naszej kanapki: jest ona już teraz częściowo strawiona. W żołądku zwykle jest zatrzymywana od dwóch do czterech godzin.