Usuń cukier ze swojej diety

Zbyt dużo cukru i potraw zawierających cukier może zwięk­szać zagrożenie rakiem jelita grubego. Badanie kliniczne „Womens Health Study” wykazało, że u kobiet, których dieta za­wierała dużo cukru, ryzyko zachorowania na raka jelita grube­go zwiększyło się dwukrotnie. Inne badania, które obejmowały zarówno kobiety, jak i mężczyzn, przyniosły podobne wyniki.

A więc „odcukrzenie” twojej diety będzie bardzo mądrym posunięciem. Pod słowem „odcukrzyć” rozumiem wyelimino­wać potrawy, do których dodano dużo cukru, a więc łakocie i tak zwane „śmietnikowe jedzenie”. Potrawy zawierające dużo cukru są odpowiedzialne za mnóstwo problemów zdrowotnych: otyłość, cukrzycę, choroby serca i nowotwory.

Zagadka, dlaczego cukier zwiększa ryzyko, nie została jeszcze rozwiązana. Istnieje kilka mniej lub bardziej przekonujących hi­potez. Po pierwsze, przypuszcza się, że cukier zwalnia przecho­dzenie masy pokarmowej przez przewód pokarmowy, co przedłuża czas działania substancji rakotwórczych na śluzówkę jelita. Po drugie, cukier podwyższa stężenie kwasów żółciowych (o ich przypuszczalnej funkcji ułatwiania wzrostu nowotworo­wego pisałem wcześniej). Po trzecie, długotrwały nadmiar cukru w diecie zakłóca jego gospodarkę i produkcję insuliny, co z kolei może znowu ułatwiać nienormalne podziały komórek.

Polecam

♦    Zmniejsz spożycie deserów, cukierków, ciasteczek, ciast pie­czonych, słodzonych płatków śniadaniowych, słodzonych napojów gazowanych, napojów owocowych, dżemów, marmo­lad i konfitur, jogurtów owocowych i wszystkich produktów spożywczych, których lista składników zaczyna się od cukru.

♦    Czytaj uważnie etykietki na produktach spożywczych. Wy­bieraj produkty, które zawierają w jednej porcji mniej niż 30 gramów węglowodanów (nie tylko cukru, ponieważ węglo­wodany są rozkładane do cukru podczas trawienia). Pamię­taj, że słowa, które kończą się na „oza” oznaczają jakiś cu­kier. Składniki takie jak syrop kukurydziany albo syrop ku­kurydziany bogaty we fruktozę, to też cukier.

♦ Unikaj napojów zawierających cukier. W to wchodzą napoje gazowane, napoje owocowe, herbata i kawa z dużym dodat­kiem cukru i wszelkie lemoniady.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.