Kontroluj perystaltykę

Zwykle spożycie dużego posiłku lub wypicie gorącego napoju wzmaga ruch robaczkowy jelit, co powoduje szybsze przecho­dzenie masy pokarmowej przez jelita. Jeśli wypróżnienia są zbyt częste, trzeba ten proces zwolnić. Najłatwiejszym sposo­bem na zwolnienie perystaltyki jest picie mniejszej ilości pły­nów podczas posiłków i unikanie gorących napojów.

Zwolnij czas przechodzenia pokarmów przez przewód pokarmowy

Jeżeli spędzasz więcej czasu w łazience niż poza nią albo zbyt często do niej biegasz, możesz temu zaradzić, zażywając prepa­raty zawierające błonnik. Normalnie preparaty te pomagają zmiękczyć zbyt twarde stolce i przyspieszają przechodzenie pokarmów przez przewód pokarmowy, ale można ich również używać w celu zwolnienia tego procesu.

Postępujemy wtedy w następujący sposób: po posiłku przyj­mujemy przepisaną ilość specyfiku z niewielką ilością wody. Przez godzinę po posiłku nie pijemy wody. Dzięki temu błon­nik zawarty w specyfiku pęcznieje, ściągając wodę z otoczenia, i zwalnia przesuwanie się masy pokarmowej przez przewód pokarmowy. Powtarzaj ten proces podczas tego samego posiłku przez 3 do 5 dni albo dopóty, dopóki przechodzenie pokarmu i wydalanie stolca nie dojdzie do normy. Pamiętaj, że ta mani­pulacja może również zwiększyć ilość gazów, zwłaszcza pod­czas pierwszych paru dni.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.