Nabiał – jedz, ile możesz

Produkty mleczarskie zawierające mało tłuszczu, takie jak mleko chude lub jednoprocentowe, jogurt chudy lub o obniżonej za­wartości tłuszczu, niskotłuszczowe sery są doskonałym źródłem wielu cennych substancji przeciwrakowych:

♦    Sole wapnia. Wapń chroni przed rakiem jelita grubego. Wię­cej o tym pierwiastku i o jego roli w zapobieganiu raka – w następnym rozdziale.

♦    Witamina D jest również cennym związkiem o działaniu przeciwrakowym. Omówię ją w następnym rozdziale.

♦    Sprzężony kwas linolenowy – składnik tłuszczu, który rów­nież chroni przed rakiem jelita grubego (wg badań na zwie­rzętach laboratoryjnych). Mleko o niskiej zawartości tłusz­czu jest dobrym źródłem kwasu linolenowego.

♦    Tak zwane „probiotyki”. Są to bakterie obecne w jogurcie, ke­firze i kwaśnym mleku – sfermentowanych produktach mlecz­nych. Korzystne dla przewodu pokarmowego bakterie te za­pobiegają wzrostowi bakterii chorobotwórczych. Wykazano również związek bakterii w jogurcie ze zmniejszonym zagro­żeniem rakiem jelita grubego i lepszą aktywnością układu od­pornościowego. Badania były wykonywane na zwierzętach do­świadczalnych. Konieczne jest kontynuowanie tych badań.

Polecam

Powinieneś się starać zjadać codziennie dwie do trzech porcji odtłuszczonego lub chudego mleka, nie słodzonego, odtłusz­czonego jogurtu albo chudego sera. Porcja to kubek mleka lub jogurtu albo około 50 gramów chudego sera. Jeżeli nie toleru­jesz laktozy (naturalnego cukru obecnego w świeżym mleku), spożywaj nabiał nie zawierający laktozy.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.