Produkty mleczarskie zawierające mało tłuszczu, takie jak mleko chude lub jednoprocentowe, jogurt chudy lub o obniżonej zawartości tłuszczu, niskotłuszczowe sery są doskonałym źródłem wielu cennych substancji przeciwrakowych:
♦ Sole wapnia. Wapń chroni przed rakiem jelita grubego. Więcej o tym pierwiastku i o jego roli w zapobieganiu raka – w następnym rozdziale.
♦ Witamina D jest również cennym związkiem o działaniu przeciwrakowym. Omówię ją w następnym rozdziale.
♦ Sprzężony kwas linolenowy – składnik tłuszczu, który również chroni przed rakiem jelita grubego (wg badań na zwierzętach laboratoryjnych). Mleko o niskiej zawartości tłuszczu jest dobrym źródłem kwasu linolenowego.
♦ Tak zwane „probiotyki”. Są to bakterie obecne w jogurcie, kefirze i kwaśnym mleku – sfermentowanych produktach mlecznych. Korzystne dla przewodu pokarmowego bakterie te zapobiegają wzrostowi bakterii chorobotwórczych. Wykazano również związek bakterii w jogurcie ze zmniejszonym zagrożeniem rakiem jelita grubego i lepszą aktywnością układu odpornościowego. Badania były wykonywane na zwierzętach doświadczalnych. Konieczne jest kontynuowanie tych badań.
Polecam
Powinieneś się starać zjadać codziennie dwie do trzech porcji odtłuszczonego lub chudego mleka, nie słodzonego, odtłuszczonego jogurtu albo chudego sera. Porcja to kubek mleka lub jogurtu albo około 50 gramów chudego sera. Jeżeli nie tolerujesz laktozy (naturalnego cukru obecnego w świeżym mleku), spożywaj nabiał nie zawierający laktozy.