Dawkowanie wapnia

Polecana dawka wapnia dla osób w wieku między 19 a 50 ro­kiem życia, to około 1 grama. Powyżej 50 roku życia powinno się spożywać 1,2 grama. Większość dorosłych osób zjada w po­żywieniu dużo mniej wapnia, w związku z czym zachodzi potrzeba dostarczenia dodatkowych ilości w postaci tabletek.

Jeżeli chodzi o samo tylko zapobieganie rakowi jelita grube­go, to wydaje się, że wystarczy dawka 700 do 800 miligramów, a jej zwiększenie nie przynosi dodatkowych korzyści.

Pewne dane z literatury medycznej wskazują na to, że duże dawki wapnia (1,5 i więcej gramów dziennie) sprzyjają rakowi prostaty. Z tego powodu nie polecam dodatkowych preparatów wapniowych dla mężczyzn, chyba że są zagrożeni osteoporozą.

Oczywiście nie wiemy jeszcze wszystkiego o zależności raka jelita grubego od spożywania soli wapnia. Konieczne są dalsze badania naukowe. Opierając się na tym, co wiemy, zalecam do­datkowe preparaty wapnia dla kobiet, choć w większości przy­padków pacjentki te już je przyjmują ze względu na osteoporozę.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.