Odbytnica

Mimo że dla niektórych osób temat kiszki odbytowej może być zbyt żenujący, nie da się ukryć, że odbytnica stanowi bardzo waż­ną część układu trawiennego. Może słyszeliście historyjkę o tym, jak różne narządy ciała kłóciły się między sobą, który z nich jest najważniejszy dla organizmu. W pewnej chwili pretensje do tego tytułu zgłosiła odbytnica, co spotkało się z ogólną wesołością i niedowierzaniem. Zdenerwowana odbytnica na znak protestu zamknęła się, żeby pokazać innym narządom, jaka jest ważna. Po jakimś czasie mózg przestał działać prawidłowo, serce zaczęło bić coraz szybciej, a żołądek poczuł się nieswojo. Gdy wszystkie te dolegliwości stały się nie do wytrzymania, narządy musiały się zgodzić, że odbytnica jest rzeczywiście najważniejsza.

Każdy, kto kiedyś doświadczył takiego „strajku” odbytnicy, potwierdzi prawdziwość tej historyjki. Jeżeli odbytnica nie wy­konuje prawidłowo swego zadania magazynowania i wydala­nia masy kałowej, odbija się to na działaniu całego układu tra­wiennego.

Ponieważ rak jelita grubego może wystąpić zarówno w okręż­nicy, jak i w odbytnicy, poznanie anatomii tych dwóch narzą­dów jest konieczne. Co więcej, od umiejscowienia guza rako­wego zależy wybór rodzaju leczenia.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.