Około 6% osób pochodzących od Żydów aszkenazyjskich (zamieszkałych w Europie) jest nosicielami zmutowanego genu APC, który hamuje powstawanie raka. Obecność tej mutacji genu APC podwaja ryzyko wystąpienia raka jelita grubego w stosunku do reszty populacji. Posiadane tej odmiany genu APC nie prowadzi do dziedzicznej polipowatości, ale na drodze innego mechanizmu zwiększa stopień zagrożenia rakiem jelita grubego. Osoby, których przodkami byli Żydzi aszkenazyjscy, a u których w rodzinie były przypadki raka jelita grubego, powinny porozumieć się z lekarzem, który może zlecić wcześniejsze niż zwykle badania przesiewowe.
Amerykanie pochodzenia afrykańskiego są bardziej zagrożeni
Osoby te powinny zwrócić specjalną uwagę na regularne badania przesiewowe. Wykazano bowiem, że u Amerykanów afrykańskiego pochodzenia rak jelita grubego jest groźniejszy niż u osób pochodzenia europejskiego. Polipy u amerykańskich Murzynów mają tendencję do umiejscawiania się głębiej w okrężnicy, w jej wstępującym ramieniu (po prawej stronie jamy brzusznej). Tej części nie ogląda się podczas wziernikowania esicy (sigmoidoskopii). Kolonoskopia obejmuje wziernikowanie całej okrężnicy, łącznie z jej prawym, wstępującym ramieniem. Z tych powodów, badając osoby pochodzenia afrykańskiego, zalecam, aby poddały się kolonoskopii.
Statystyki z lat 1992-1998 wykazały, że wśród czarnych Amerykanów liczba osób przeżywających 5 lat po rozpoznaniu raka jelita grubego jest o 10% niższa niż u białych. Być może powodem tego jest trudniejsze rozpoznanie raka ze względu na częstszą lokalizację polipów w głębiej położonej, mniej dostępnej części okrężnicy. Zgodnie z tą hipotezą rak jelita grubego u czarnych Amerykanów jest rozpoznawany później, w bardziej zaawansowanym stadium, co pogarsza rokowanie. Być może istnieją różnice w jakości opieki leczniczej dostępnej dla tych dwóch populacji. Niezależnie od przyczyny tych różnic usilnie namawiam czytelników pochodzenia afrykańskiego, aby wzięli inicjatywę w swoje ręce i porozmawiali z lekarzem o profilaktyce, badaniach przesiewowych, a zwłaszcza kolonoskopii. Pamiętajcie, jeżeli uda się zniszczyć nowotwór, zanim jeszcze się rozwinie, można mu skutecznie zapobiec.