Terapia probiotyczna

Ważnym elementem leczenia po operacjach jelita grubego jest terapia probiotyczna. Probiotykito przyjazne bakterie, po­dobne do bakterii jogurtowych, żyjące w jelitach, które polep­szają ich funkcję i ułatwiają gojenie. Większość moich pacjentów zauważyła znaczne polepszenie funkcjonowania jelit, łącznie z oddawaniem stolców, gdy zastosowali terapię probiotyczną podczas rekonwalescencji po zabiegu na jelicie grubym.

Wpływ na życie seksualne

Czasami operacja raka jelita grubego może spowodować u pa­cjentów, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, pewne perturbacje w życiu płciowym. Większość pacjentów nie jest na to przygo­towana.

Po rozpoznaniu raka, gdy wydaje ci się, że twoje życie wisi na włosku, niewątpliwie odsuniesz życie seksualne na dalszy plan. Jest to zupełnie zrozumiałe. Wiele osób w tej sytuacji po­stępuje identycznie. Stres spowodowany poważnym rozpozna­niem, a następnie ból i utrata sił po operacji i chemioterapii wpłyną nie tylko na poziom energii i samopoczucia, ale także na popęd seksualny.

Sprawa może mieć także podłoże fizjologiczne. Na kości krzyżowej leżą nerwy krzyżowe, które przewodzą bodźce zwią­zane z funkcją seksualną. Zarówno zabieg chirurgiczny, jak i naświetlanie mogą uszkadzać te nerwy, szczególnie jeżeli guz był usytuowany w dolnym odcinku okrężnicy lub w odbytnicy. U mężczyzn naświetlanie miednicy małej może uszkodzić prze­biegające w tej okolicy naczynia krwionośne, które doprowa­dzają krew przy erekcji.

Wprawdzie poruszanie tych tematów może być dla ciebie krępujące, staraj się jednak rozmawiać o tym otwarcie, ponie­waż istnieją metody lecznicze, które mogą tym problemom za­radzić i skutecznie przywrócić potencję płciową, zwłaszcza u mężczyzn.

Prawda jest taka, że po operacji jelita grubego można też cie­szyć się seksem. Najważniejsze jest odczucie, że naprawdę chcesz być znów blisko ze swym partnerem. Na początek staraj się powrócić do momentów i sytuacji, które przed operacją mia­ły dla was szczególne znaczenie. Może to być obiad w domo­wym zaciszu lub oglądanie filmu. Potem stwórz odpowiedni nastrój, włącz nastrojową muzykę i włóż wygodne ubranie. Wreszcie odpręż się, zrelaksuj i poczuj bliskość swego partnera. Pamiętaj, że każdy krok w kierunku pogłębiania intymności po­może ci w odzyskaniu pełnego przyjemności życia płciowego.


Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.