Pielęgnacja rany pooperacyjnej

Rana pooperacyjna zacznie się goić już następnego dnia lub po dwóch dniach od operacji. Pielęgniarka może zostawić ranę bez opatrunku, aby umożliwić przepływ powietrza, który przyspie­sza proces gojenia. Nie przestrasz się, jeżeli zobaczysz spina­cze przytrzymujące brzegi rany. Często pozostawia się je w ra­nie nawet jeszcze po wypisaniu ze szpitala. Najczęściej usuwa je lekarz podczas pierwszej wizyty kontrolnej. Po powrocie do domu musisz zmieniać opatrunki zgodnie z instrukcjami leka­rza. Okolice rany należy delikatnie myć łagodnym mydłem. Nie kąp się w wannie, dopóki rana się nie wygoi. Obserwuj ranę, czy nie widać objawów zakażenia (wtedy rana pooperacyjna zaczyna przeciekać, występuje obrzęk i zaczerwienienie). Gdy zauważysz choćby jeden z tych objawów, natychmiast zawia­dom chirurga.

Dieta

Przez kilka dni po operacji będziesz mógł przyjmować tylko płynne przezroczyste pokarmy, takie jak rosół, galaretki owo­cowe i sok jabłkowy. Po czterech dniach pobytu w szpitalu, gdy już zaczniesz wydalać gazy i mieć stolce, będziesz mógł jeść stałe, ale jeszcze bardzo miękkie potrawy: zupę lub przecier jabłkowy. Te delikatne potrawy pozwolą jelitom odpocząć i le­czyć się bez nadmiernego stresu i podrażnienia.

Przed wypisaniem ze szpitala odwiedzi cię dietetyczka, aby omówić ważną sprawę odżywiania po wyjściu ze szpitala. Po powrocie do domu powinieneś przestrzegać ubogiej w błonnik diety bezresztkowej. Jest to zasadniczo dieta składająca się z zup, miękkich potraw, ubogich w błonnik gotowanych warzyw i owoców, budyni, jogurtu oraz specjalnych odżywczych pły­nów (Boost, Ensure). Zbyt duża ilość błonnika może podrażnić przewód pokarmowy i wywołać wzdęcia. Dietę o niskiej za­wartości błonnika należy stosować jeszcze przez kilka tygodni.

Kiedy lekarz oceni twój stan zdrowia, będziesz mógł przejść na dietę zbliżoną do normalnej i powoli zwiększać spożycie błonnika. Stopniowo zaczniesz wprowadzać do jadłospisu świeże owoce, warzywa, potrawy z razowej mąki, regulując ilość i jakość potraw w zależności od reakcji twojego przewodu pokarmowego. Dobrze nawadniaj swój organizm, pij przynaj­mniej 8 szklanek płynów dziennie. W ten sposób zapobiegniesz również zaparciu pooperacyjnemu, któremu sprzyja brak ru­chu i środki przeciwbólowe.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.