Tabletki przeczyszczające

Być może lekarz nie wspomniał o tej możliwości, bo tabletki przeczyszczające pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Substancją czynną jest w nich również fosforan sodu. Rynko­wa nazwa to Visicol. Niestety, aby wprowadzić do organi­zmu wystarczającą ilość substancji czynnej, trzeba połknąć bardzo dużo tabletek. Plan działania jest następujący:

♦   Wieczorem w przeddzień zabiegu zażywaj po 4 tabletki co 15 minut. Powtórz to 5 razy tak, żeby w sumie zażyć 20 tabletek.

♦   Następnego rana zażywaj po 4 tabletki co 15 minut; w sumie 8 tabletek.

♦   Po każdej porcji 4 tabletek wypij jedną szklankę płynu – wody, soku, wody sodowej, imbirowego piwa ale albo innego napoju gazowanego (byle nie czerwonego).

Tabletki zażywane według powyższego planu powinny rów­nież dokładnie przeczyścić przewód pokarmowy i przygotować go do zabiegu. Oczywiście, tak jak poprzednio, należy ściśle przestrzegać płynnej diety.

Dobrą stroną fosforanu sodu w tabletkach jest to, że nie trze­ba połykać nieprzyjemnego w smaku roztworu, ale z punktu widzenia lekarza mają one stronę ujemną: w skład tabletek oprócz substancji czynnej, fosforanu sodu, wchodzi również mikrokrystaliczna celuloza, która pozostawia w okrężnicy, a zwłaszcza w jej ramieniu wstępującym i w jelicie ślepym pe­wien osad. Lekarz będzie musiał go usunąć w trakcie badania, co może zabieg przedłużyć.

Podobnie jak fosforanu sodu w płynie, tabletek nie powinno się stosować u osób chorych na nerki, serce oraz u chorych, którzy już poprzednio mieli problem z odwodnieniem.


Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.