RZUĆ PALENIE

Jak już podkreśliłem, osoby palące od dłuższego czasu są bar­dziej zagrożone rakiem jelita grubego. Jeżeli uważasz, że moja opinia o alkoholu była zbyt surowa, poczekaj, aż usłyszysz, co myślę o papierosach. Mogę to podsumować następującym stwierdzeniem: Tytoń jest szkodliwy dla każdego narządu i układu organizmu ludzkiego i powoduje więcej chorób, cier­pień i przedwczesnych zgonów niż wszystkie inne dozwolone przez prawo używki. To wszystko.

Jeżeli jesteś palaczem, przedyskutuj z twoim lekarzem nowe metody odzwyczajania się od palenia. Niektóre z nich mogą być użyteczne w twoim przypadku. Są to:

♦    leki, takie jak Zyban,

♦    guma do żucia z nikotyną,

♦    przylepce (plastry) z nikotyną,

♦    inhalatory do nikotyny,

♦    program odzwyczajania od palenia.

Wiadomości, którymi podzieliłem się z tobą, nie gwarantują, że dieta, ćwiczenia i styl życia ochronią cię przed rakiem jelita grubego, ale są one również ogólnie korzystne dla zdrowia. Do­świadczenie mówi nam, że osoby fizycznie aktywne i przestrze­gające zdrowej diety są mniej zagrożone rakiem jelita grubego. Chyba chciałbyś należeć do tej grupy osób, które są aktywne fizycznie, przestrzegają zdrowej diety i prowadzą zdrowy tryb życia. Dzięki temu nie tylko są lepiej zabezpieczone przed no­wotworami, ale także czują się sprawniejsze i zdrowsze.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.